A Szocsiban idén megrendezett 22. téli olimpia kulisszatitkaiba avatta be közönségét Simon Ágnes kolozsvári származású sífutó, nem mellesleg háromgyerekes családanya, aki két számban is rajthoz állt az ötkarikás játékokon.

A hétfői közönségtalálkozóra a Kolozsvári Magyar Napok keretében megrendezésre kerülő Somodi István-emléknapok nyitó rendezvényén került sor a Sapientia EMTE Tordai úti épületében.

A beszélgetéssorozat nyitányaként a szervezők Kolozsvár első olimpiai érmeséről, az 1908-as nyári olimpiai játékokon magasugrásban ezüstérmet szerző Somodi Istvánról forgatott emlékfilmet vetítették le. Ebből többek közt megtudhattuk, Somodi Istvánnak köszönheti a világ az úgynevezett flop magasugró technikát, illetve, hogy a londoni olimpián 188 centis ugrással lett ezüstérmes. Kilyéni András sporttörténész elmondta: már csak egy apró adminisztratív lépés hiányzik, hogy utcát nevezzenek el róla Kolozsváron.

A vetítést követően Simon Ágnes sífutó olimpikon élménybeszámolójának lehetett fültanúja a szép számban megjelent közönség. A beszélgetést moderáló Boros Miklós sportújságíró kérdésére Simon Ágnes elmondta: sportpályafutását Kolozsváron tájfutóként kezdte, majd 2000-ben átköltözött Magyarországra.

Mint részletezte, itt kezdte el a sífutást, igaz, 2003-ban és 2004-ben sílövőként kezdte. A Magyar Síszövetség ezt a szakágat erőltette, ugyanis lényegesen nagyobb a pénzdíjazása a biatlonnak, mint a sífutásnak. „Nagyon nem ment a lövészet” – magyarázta, hogy végül miért váltott sífutásra Simon Ágnes.

Természetesen a Szocsiban megrendezett téli olimpia is szóba került. Az olimpikon elmesélte: a hivatalos megnyitó előtt hat nappal az elsők közt érkezett meg az olimpiai faluba a magyar küldöttség. Eleinte semmi sem működött, az olimpiai falut csak felvonóval lehetett megközelíteni, elsősorban a felszerelés szállítása okozott gondot a sportolóknak.

„Nem volt a csapban víz, a fűtés se működött az elején. Ráadásul több száz hómunkás dolgozott állandóan, és már reggel hatkor hangosan törték a jeget” – elevenítette fel élményeit Simon Ágnes. Hozzáfűzte, a megnyitóra a körülmények már tökéletesek voltak, ekkor azonban a 20 fokos hirtelen felmelegedés nehezítette meg a versenyzők életét.

Élete legnehezebb versenye volt, ugyanis ilyen körülmények közt még jobban kijön az amatőr és a hivatásos sportolók közti tudásbeli különbség – magyarázta. Hozzáfűzte, a pályán kívül a téli sportok sztárjai nem éreztették velük, hogy mennyivel jobbak, gond nélkül odaálltak egy közös fotóhoz, ha épp megkérte rá őket.

Simon Ágnes ugyanakkor a csíkszeredai Miklós Edit műlesiklásban elért – nemzetközi sajtóvisszhangot kiváltó – sikerét is felidézte.„Amikor Miklós Edit lejött, az egész csapat üvöltött, jó érzés volt magyarnak lenni aznap” – mondta. Az eddigi legjobb magyar eredménynek számító hetedik helyezést természetesen megünnepelte a magyar küldöttség.

A kolozsvári származású, 39 éves sportoló elmondta: nem számít arra, hogy ott lesz a következő olimpián. Mint elmesélte, a kora miatt is keveredett az olimpián érdekes helyzetbe, egy román edző ugyanis megkérdezte tőle: „Te kinek vagy az edzője?”

http://kronika.ro/sport/kmn-olimpiai-kulisszatitkokat-arult-el-simon-agnes